• 32. ročník olympiády v anglickom jazyku

     • Dňa 26.11.2021 sa na našej škole uskutočnilo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku. Olympiády sa zúčastnilo 18 žiakov prvých, druhých, tretích a štvrtých ročníkov. Samuel Meričko z 3. A zvládol písomnú aj ústnu časť olympiády najlepšie zo všetkých a umiestnil sa na prvom mieste.  Druhým najúspešnejším žiakom bol Daniel Behún z 1. A a na peknom treťom mieste sa umiestnil Benjamín Muľár z triedy 4. A. Vyhodnotenie olympiády spolu s vyhodnotením ostatných súťaží sa konalo tradične na Mikuláša. Uvedení žiaci dostali okrem diplomov aj darčekové poukážky. Všetkým zúčastnením ďakujeme za účasť a Samuelovi Meričkovi prajeme veľa šťastia na okresnom kole.

     • pIsQworky – postupové online kolo

     • Víťaz školského kola piškvoriek – tím II. A  s názvom PARA BELLUM v zložení Marián Džurbala, Peter Fedorko, Adam Mihálik, Timotej Marcinov a Yaroslav Zinchenko, absolvoval online súťaž v rámci postupového kola za región Slovensko. Chlapci bojovali v pondelok 22. novembra 2021 v siedmich turnajoch proti náhodne prideleným tímom žiakov stredných škôl z celého Slovenka. V rámci 34 tímov obsadili pekné 13. miesto. Síce ešte potrebujú veľa trénovať, ale aj tak im ďakujeme za reprezentáciu a veríme, že v nasledujúcom ročníku súťaže bude našu školu reprezentovať v tejto súťaži viac tímov.

     • iBobor - hlavná súťaž

     • Žiaci našej školy sa zapojili v tomto školskom roku aj do hlavnej súťaže iBobor. V kategórii JUNIOR súťažilo celkovo 10500  súťažiacich s dosiahnutým priemerným počtom bodov 35,52 z 80 bodov celkovo. Z našej školy to boli: jeden žiak I.B, sedem žiakov I.A a desať žiakov II.A. Najlepšie výsledky dosiahli Peter Fedorko z II.A (49,33 bodov, percentil 81,85), Daniel Timko z II.A (44,67 bodov, percentil 74,55) a Alex Volohda z I.A (42,67 bodov, percentil 69,39). V kategórii SENIOR súťažilo 5 516 súťažiacich s dosiahnutým priemerným počtom bodov 34,49 z 80 bodov celkovo. Za našu školu to boli šiesti žiaci III.A, kde obaja Samovia boli v počte získaných bodov nad priemerom s dosiahnutým percentilom nad 60.  Aj keď sme nezískali diplom, všetkým patrí vďaka, že nabrali odvahu a reprezentovali školu.

     • Konferencia READYCON

     • Ľudský pokrok nevyhnutne prináša zmeny, ktoré sa vo veľkej miere odzrkadlia na trhu práce. Globalizácia, automatizácia, digitalizácia a desiatky ďalších trendov menia požiadavky zamestnávateľov na svojich potenciálnych zamestnancov, nevynímajúc absolventov stredných a vysokých škôl. Aké sú však prvé kroky, ktoré môžu študenti začať robiť už dnes, aby bol ich prechod od školskej lavice k zmysluplnej pracovnej pozícii čo najplynulejší? READYCON je najväčšou konferenciou o budúcnosti trhu práce.

      Cieľom tejto konferencie je každoročne poskytnúť študentom prehľad o aktuálnych trendoch a možných scenároch budúcnosti, aby vedeli podnikať kroky, ktoré im pomôžu nájsť uplatnenie v rýchlo sa meniacom pracovnom prostredí. Táto problematika sa však dotýka mnohých odborov a aby si v tejto téme dokázal každý študent nájsť to svoje, organizátori vytvorili šesť oblastí, na ktoré sa mohli študenti pripojiť – od IT cez Elektrotechniku, Strojárstvo, Stavebníctvo, Zdravotníctvo až po Obchod.

      Aj naši študenti IV.A, z odboru informačné a sieťové technológie, sa zúčastnili tejto online konferencie, kde získali informácie od viacerých expertov, ktorí pôsobia v rôznych organizáciách, akými sú napr. Google, Európska vesmírna agentúra, Facebook, Národné centrum robotiky, univerzita Oxford a mnohé ďalšie.

     • Európsky deň jazykov

     • Európsky deň jazykov sa každý rok nesie v duchu rôznych aktivít. Tento rok si žiaci našej školy v rámci hodín cudzieho jazyka otestovali svoje vedomosti v Lingvakvíze. Ten preveril ich vedomosti nielen v oblasti cudzích jazykov, ale aj v oblasti materinského jazyka a “medzinárodného jazyka” Esperanto. Niektorí žiaci, v snahe dosiahnuť čo najvyššie skóre, prejavili veľkú súťaživosť. Dôležitá nebola len správnosť odpovede, ale aj rýchlosť odpovede.

      Ďalšia aktivita mala za cieľ priblížiť americký futbal. Vyučujúci telesnej výchovy Mgr. Marián Serbák v rámci hodín telesnej výchovy porozprával žiakom o najpopulárnejšom americkom športe - americkom futbale a ochotne odpovedal na ich otázky. Žiaci si tiež mali možnosť vyskúšať originálnu prilbu amerického futbalu a zahádzať si originálnou loptou tzv. šiškou. Už len tak môcť si zahrať americký futbal so všetkým, čo k tomu patrí!

     • Cesta do tajov programovania

     • Žiaci prvého ročníka študijného odboru 2561 M informačné a sieťové technológie začínajú prvé kroky v programovaní v predmete robotika. Vylepšujú si priestorovú orientáciu a vnímanie skladaním 3D PUZZLE (fyzicky aj online). A hravou formou programovania autíčka PROBOT sa prepracujú až k programovaniu robotov, ktoré si sami postavia podľa vlastnej fantázie. Aj keď sú to len LEGO roboti, môžu vyzerať zaujímavo a čo dokážu, to záleží len na tom, ako ich žiaci naprogramujú. V tomto roku im pribudla ďalšia možnosť a tou je programovania BBC micro:bit zariadení v prostredí MaceCode.

     • Sladká pomoc

     • Kampaň Sladká pomoc je misijnou iniciatívou, ktorou motivujeme dobrovoľníkov na Slovensku k pomoci pre mládež a deti v misijných krajinách. Vhodnou príležitosťou je hlavne misijný mesiac október. Každý, kto chce pomôcť, preukazuje tak solidaritu s Cirkvou na celom svete. Čistý zisk z kampane smeruje do projektov pre deti a mládež, ktoré spravuje Pápežské misijné dielo detí.

      Aj naša škola sa pripojila k tejto kampani a okrem sladkej pochúťky sme získali aj sladký pocit z pomoci.

     • Odborná prax multimédiá

     • Žiaci I. ročníka odboru multimédiá na odbornej praxi s p. riaditeľom Ing. Bačom vyrábali propagačné predmety školy a dopadlo to úspešne. Grafické návrhy vypracoval Ing. Volohda.

     • Šatne v novom šate

     • V septembri sme sa pustili aj do sťahovania šatní. Naši žiaci vymaľovali triedy a presťahovali všetky skrinky. Vznikli tri nové miestnosti plné skriniek. Do šatní tak prišlo svetlo a slnečné lúče.

     • Školské kolo pIšQworky

     • V tomto školskom roku sme sa prvýkrát zapojili do jesennej tímovej súťaže v obľúbenej strategickej hre piškvorky, ktorú organizuje spolok Student Cyber Games od roku 2008. Cieľom hry nie je len zábava, ale hlavne zvýšenie zdravého sebavedomia u mladých ľudí, podpora ich súťaživosti, logického uvažovania a trpezlivosti. V školskom offline kole, ktoré sa konalo 13.10.2021, súťažilo šesť tímov po 5 hráčov. Školské kolo prebehlo podľa pravidiel súťaže. Na prvom mieste sa umiestnil prvý tím žiakov II.A, na druhom mieste tím žiakov III.A a na treťom mieste tím č. 2 žiakov II.A. Všetkým súťažiacim tímom ďakujeme za účasť a súťaživú atmosféru. Víťazný tím bude našu školu reprezentovať v online medzinárodnej  súťaži (Česko a Slovensko). Budeme im držať prsty, aby sa prebojovali až do veľkého finále. Pozreli sme sa aj na výsledky jednotlivcov. Najlepší hráči vyraďovacieho kola boli Marián a Peter z tímu č.1 žiakov II.A, ktorí získali 18 víťazných bodov z možných 20. Po 16 bodov získali až štyria žiaci: Adam a Yaroslav taktiež z tímu č. 1 žiakov II.A, Samuel z tímu č. 2 žiakov II.A a Timotej z tímu žiakov III.A.

     • Projekt - Eko Alarm aj u nás

     • Pri pohľade na plné koše odpadkov v našich triedach sme sa už dlho pohrávali s myšlienkou triedenia odpadu aj v škole. Konečne sme našli projekt, ktorý nám to pomôže zrealizovať a naučíme študentov, že nám záleží na životnom prostredí, v ktorom žijeme. Naša škola sa zapojila do projektu EKO Alarm, ktorý realizuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy ŽIVICA. Cieľom projektu je zavedenie systému zberu triedeného odpadu na slovenských základných a stredných školách.  Verím, že sa nám to podarí a skonštatujeme úspešnosť projektu. Veď „kde je vôľa, tam je cesta“.

     • iBobor – tréningové kolo

     • Nakoľko sa v tomto školskom roku uskutoční  informatická súťaž iBobor v prostredí EduPage,  žiaci našej školy sa zúčastnili 6.10.2021 na tzv. tréningovom kole. Konkrétne išlo o 18 žiakov v kategórii JUNIOR a 6 žiakov v kategórii SENIOR. Svedomito a so zápalom sa borili s jednotlivými úlohami, čo je vidieť aj na priloženej fotodokumentácii. Úspešnými riešiteľmi sa stali žiaci II.A Daniel Timko, Peter Fedorko a Marián Džurbala a tiež žiak I.A Daniel Behún, k čomu im gratulujeme. A všetkým, ktorí majú odvahu a prihlásia sa do medzinárodnej informatickej súťaže, ktorá sa bude konať v dňoch 8. - 12.11.2021, držíme prsty. 

     • ENTER konferencia

     • Aj napriek pandemickej situácii sa žiaci našej školy zúčastnili dňa 29.9.2021 na ENTER konferencii priamo v Bratislave. Ako je to možné? Konferenciu mohli sledovať online. A o čom to celé bolo? Žiaci II.A a IV.A študijného odboru informačné a sieťové technológie mali možnosť sa okrem iného dozvedieť, že majú v rukách celý svet. Tu sú niektoré ich vyjadrenia priamo po konferencii:

      Ján: „Na ENTER konferencií ma zaujal Tomáš Brngál, ktorý založil Virtal Medicine a Virtual Everything. Vytvoril aplikáciu Human Anathomy VR, ktorá uľahčuje pochopiť priestorové usporiadanie anatomických štruktúr v ľudskom tele.“

      Benjamín: „Mne sa veľmi páčilo, ako sa rozprávalo o snoch a ich nasledovaní. Za snami si treba stáť a že by sme mali v sebe objaviť svoju vášeň a začať ju rozvíjať čo najskôr. Páčila sa mi aj práca Vladimíra Valoviča na vizuálnych efektoch v rôznych populárnych filmoch ako Dr. Strange, Guardians of Galaxy, Justice Leauge a ďalších.“

      Martin: „Na tejto konferencii sa mi páčilo, že tam bolo veľa mladých ľudí, ktorí už v živote niečo dokázali. Napr. mladý huslista Filip Jančík, ktorý hral už skoro na celom svete.“

      Jakub: „Zaujalo ma to ako celok. Všetko bolo dobre zorganizované. Boli tam sympatické a zaujímavé osobnosti. Zaujala ma virtuálna realita, ktorá bola prezentovaná. Taktiež ma zaujali záverečné monológy jednotlivých úspešných ľudí.“

      Peter: „Mňa osobne zaujal Vladimír Valovič (VFX Artist). Hlavne jeho práca na rôznych populárnych zahraničných filmoch ako napr. Aquaman, Terminator Dark Fate, Detective Pikachu a jeho skúsenosti s tým všetkým. Páči sa mi, ako sa vie aj človek z pomerne menšej krajiny akou je Slovensko, presadiť vo svete a byť súčasťou väčších projektov.“

      Marián: „Na tejto konferencii ma zaujal postoj úspešných ľudí. Nebolo to len o tom, čo dokázali a čo obetovali pre ich projekty, ale aj o tom, ako by sme sa my mladí ľudia mohli presadiť v dnešnom IT biznis svete.“

      Róbert: „Mali tam zaujímavých hostí, bolo zrejmé, že to robili pre nás mladých. Hovorilo sa aj o tom, že  vysoká škola nie je zárukou toho, že sa človek bude mať dobre. Dôležitejšie je rozvíjať talent a venovať sa tomu, čo nás baví. Diskutovalo sa o modernej dobe a o tom, aké povolania vzniknú a ktoré zaniknú. 

      Marián: „Najviac ma zaujalo, keď hovorili o tom, že každý má ísť za svojimi snami. Ďalej, že tam bol GOGO, lebo tam bol niekto, kto rozumie nám mladým (nie ako že vy, učitelia, nám nerozumiete, ale GOGO nám rozumie viac).“

      Tomáš P.: „Páčilo sa mi, ako sa hovorilo o tom, že si mám ísť za svojimi snami za každú cenu. Že v mojom veku môžem robiť, čo ma baví, rozvíjať svoj talent. Že počítačové technológie sú budúcnosť.“

      Adam: „Páčilo sa mi, že tam bol jeden z naj Youtube tvorcov na Slovensku. Že nie je všetko len o učení a že treba ísť za svojím cieľom.“

      A na záver je tu pre Teba dobrá správa: „Aj Ty môžeš zažiť všetko, o čom si práve čítal, ak si pozrieš video na Youtube v nasledujúcom linku.“

       

       

     • Exkurzia stavbárov

     • V piatok 24.09.2021 sa žiaci I.B a I.C triedy odborov inštalatér, murár a mechanik stavebnoinštalačných zariadení zúčastnili odbornej exkurzie po predajniach stavebnín v Humennom. Cieľom exkurzie bolo oboznámiť sa so stavebným materiálom a stavebnými pomôckami. Spolu s majstrami odborného výcviku navštívili stavebniny Bauteko, Stavmat IN a Mercury Market. 

  • Kontakty

   • Stredná odborná škola polytechnická, Štefánikova 1550/20, Humenné
   • skola@soshe.sk
   • webmaster@soshe.sk
   • +421 57 77 62 558
   • Štefánikova 1550/20
   • 00 893 358
   • 2021213931
 • Fotogaléria

   zatiaľ žiadne údaje